Aj vy môžete pomôcť

Ako môžete pomôcť?

Viete si predstaviť, že by ste prišli o zrak? Že by ste nevideli kam kráčate, akej farby je dnes obloha, ako vyzerajú vaši blízki, alebo len taká maličkosť akej farby je vaše tričko. Myslím, že nikto z nás si nevie predstaviť, aké to je nevidieť.

Na Slovensku podporuje nevidiaciach občianske združenie Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Mne sa dostali do povedomia najmä cez ich darcovskú zbierku Biela pastelka. Väčšinou vidím ich stacionárne pokladničky v tvare vodiaceho psíka v supermarketoch Billa, kde môžete jednoducho prispieť. Rozmýšľala som ako by som mohla podporiť tento projekt aj ja.

Ja som sa rozhodla, že Hairfix môže aspoň trošku pomôcť! Vybrala som teda jednu gumičku z novej kolekcie GLITTER – Molly, ktorej kúpou môžete podporiť Úniu nevidiacich a slabozrakých. Z ceny gumičky darujem polovicu Únii a verím, že aspoň takáto malá pomoc dokáže pomôcť.

1 gumička = 1 € pre Úniu nevidiacich a slabozrakých Slovenska

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska je občianske združenie, ktorého poslaním je poskytovanie sociálnych služieb, obhajoba záujmov ľudí so zrakovým postihnutím zameraná na vytváranie rovnakých príležitostí, zabezpečenie rovnakého zaobchádzania a realizáciu pozitívnych opatrení na prekonávanie a kompenzáciu dôsledkov zrakového postihnutia. (Zdroj: Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska)

Ako môžete pomôcť nevidiciam na Slovensku?

Úniu nevidiaciach a slabozrakých Slovenska môžete podporiť aj priamym darom na ich účet.

Viac informácií si prečítajte na ich stránke Ako nám pomôcť.

Do 31.12.2018 môžete pomôcť aj cez verejnú zbierku Biela pastelka priamym vkladom na účet, online darom, cez sms, Viamo – všetky možnosti ako môžete poslať čo i len euro si pozrite na stránke Bielej pastelky.

Ako môžete pomôcť nevidiacim všade na svete?

Be My Eyes logo

Poznáte aplikáciu Be My Eyes?

Ak viete po anglicky, tak si prosím vás, hneď vytiahnite vaše smartfóny a stiahnite si túto aplikáciu. Táto appka spája nevidiacich a slabozrakých s vidiacimi cez video hovor, počas ktorého im môžete pomôcť s bežnými problémami života.

Skúsim vám túto applikáciu priblížiť priamo cez moju skúsenosť. Keďže momentálne je registrovaných podstatne viac vidiacich ako nevidiach (čo je absolútne úžasné!), môže sa stať, že budete čakať aj niekoľko mesiacov, pokiaľ vám niekto zavolá. Ja mám aplikáciu nainštalovanú niečo vyše roka a zatiaľ som mala dva telefonáty.

Be my eyes pomoc

Telefonát č. 1

Prvýkrát sa mi dovolala jedna pani, ktorá išla piecť koláč z krabice. Toto je celkom jednoduchá úloha, avšak inštrukcie sú napísané na krabici bez Braillového písma a sáčky, v ktorých sú ingrediencie sú všetky rovnakej veľkosti.

Moja úloha bola cez video hovor najprv navigovať pani, aby mi otočila krabicu, tak aby som mohla návod prečítať. Spolu sme rozdelili jednotlivé sáčiky podľa obsahu a od oka som odhadla, ktorý rozmer plechu zodpovedá odporúčanému na krabici. Celý hovor trval asi 3 až 5 minút a verím, že návšteva, ktorú očakávala si určite pochutila na výbornom koláči.

Telefonát č. 2

Druhýkrát sa mi dovolal jeden pán 23.12., ktorý akurát balil vianočné darčeky. Mal kúpené dva krásne sypané čaje v zdobenej plechovici. Jeden bol zelený a druhý čierny. V obchode mu predavačky poradili, ktorý je ktorý, avšak v nákupnej taške po ceste domov sa mu pomiešali a keďže boli oba úplne identické, doma už ich nevedel rozlíšiť.

Cez video hovor mi teda ukázal jednotlivé plechovice a len som mu prečítala, ktorý je zelený a ktorý čierny čaj. Tento hovor trval asi minútu. Ja som v tom čase tiež balila posledné darčeky. Pre niekoho sú toto možno maličkosti, ale naozaj len minútou vášho času môžete niekomu pomôcť uľahčiť deň.

Nasledujúci článok
Jednoduché gumičkové účesy

Neboli nájdené žiadne výsledky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Menu